Ozon tedavisi nedir? Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Oksijenli solunum yapan tüm canlılar için oksijen, hayati bir önem taşır. Oksijen, tıpta tedavi amacıyla iki farklı yöntemle kullanılabilir. Bunlardan ilki olan ‌normobarik oksijen, özellikle hastane kliniklerinde solunum güçlüğünün yaşandığı akut durumlar veya ‌KOAH (Kronik ‌Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hastası bireylerde kullanılan oksijen tedavisidir. İkincisi, yani ‌hiperbarik oksijen ise atmosferden çok daha yüksek bir basınç altında ve yüzde yüz oranında oksijen içeren ortamlarda uygulanan tedavi yöntemidir. Normalde havada yaklaşık olarak %21 oranında oksijen bulunur. Ozon terapisi esnasında yüksek basınç altında yüzde yüze kadar çıkarılan oksijen oranı sayesinde plazma içerisinde çözünen oksijen miktarı arttığından çevre dokulara ulaşan oksijen de artar. Bu sayede damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisi mümkün hale gelir.

Ozon tedavisi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Oksijen terapisi veya diğer adı ile ozon tedavisi, birçok hastalıkta yardımcı tedavi yöntemi olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dolaşım Bozuklukları

Ozon tedavisinin en sık kullanıldığı hastalık, dolaşım bozukluklarıdır. Özellikle diyabet hastası bireylerde görülen ayak bölgesinde uyuşma, karıncalanma, üşüme ve ağrı gibi rahatsız edici sorunlar hastalığın yol açtığı dolaşım bozukluğundan kaynaklanır. Bu hastalarda dolaşım bozukluğunun yol açtığı etkiler ‌ozon takviyesi ile büyük oranda önlenebilmektedir.

 • Kanser

Kanser hastalarında tamamlayıcı tedavi olarak tercih edilebilen yöntemlerden bir tanesi ozon tedavisidir. Bağışıklık sisteminin ‌aktivasyonunu artıran ve kanserle savaşan hücrelerin üretimini destekleyen oksijen terapisi, vücudun genel direncine olumlu yönde katkı sağlayarak kanser tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda zindelik vermesi sebebiyle kemoterapinin olumsuz etkilerinin azaltılmasında da önemli rol oynar.

 • Göz Hastalıkları

Özellikle yaşlılığa bağlı olarak damarların yapısında meydana gelen bozulmalar sonucu optik sinirler ve retinada hasarlar oluşur, bu da göz hastalıklarına sebebiyet verir. Bu gibi durumlarda uygulanan ozon tedavisi, dolaşımdaki aksaklıkların önüne geçilmesine yardımcı olur. Tedavinin hastalığın gerilemesini sağlayıp sağlamadığı konusundaki çalışmalar yetersiz kalsa da, göz hastalıklarının ilerleyişini önemli ölçüde önlediği bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir.

 • Bakteri ve Mantar Enfeksiyonları

Mantar ve bakterilerin üremesini engelleyici özelliği sebebiyle uzun süredir suların arıtılmasında kullanılan ozon, bu ajanların sebep olduğu hastalıkların tedavisinde de başarıyla uygulanmaktadır. Özellikle ayak bölgesinde oluşan mantar hastalığında oksijen tedavisi uygulanarak inatçı enfeksiyonların önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir.

Yukarıda belirtilen hastalıkların haricinde oksijen terapisi; romatizma, artrit, yatak yaraları, kolit ve ‌proktitis gibi bağırsak enfeksiyonları, vurgun, ‌herpes ‌simplex ve ‌herpes ‌zoster virüslerinin sebep olduğu hastalıklar ve karaciğer ‌enflamasyonları gibi birçok hastalığın tedavisinde tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ‌anti-aging olarak da bilinen yaşlanma karşıtı bazı terapilerde de ozondan yararlanmak mümkündür.

 • Sedef

Normalde 3-4 hafta sürede cildimiz kendini yenilerken, sedef hastalığı bulunan insanların cildi, birkaç gün arayla kendini yeniler. Bu hızlı yenilenme sonucunda oluşan deri sağlıklı bir deri olmayıp, deri renginde yama benzeri kuru ve kaşıntılı kızarıklıklar ile birlikte sedef renginde iri pullanmalar oluşur. Sedef hastalığının henüz nedenleri tam olarak bilinmemektedir.

Sedef hastalığı halk arasında bilindiği gibi alerjik bir hastalık değildir. Sedef hastalığı, bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Ayrıca hastalık kaşıntı ve ağrıya neden olur. Zaman zaman dinen belirtiler belli zamanlarda bir atak halinde ortaya çıkar. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Dünyada %1-3 oranında yaygın olan hastalığın birçok türü vardır. En çok görülen türü ise plak tipi sedeftir ve pullanmalara yol açar. Hastaların yüzde 80’inde plak türü sedef görülür.
Genellikle saç derisini, dirsekleri, el ve ayakları etkileyen sedef hastalığı, vücudun diğer bölgelerinde de çıkabilir. Diğer bir cilt hastalığı olan egzama ile karıştırılır. Ancak bu hastalık, egzamanın tersine derinin dış kısmını etkiler. Kadınlarda veya erkeklerde görülme oranında bir farklılık görülmemiştir.
Sedef hastalığında Ozon tedavisi ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

 

OZON TEDAVİSİ ile tedavi edilen diğer cilt hastalıkları:

 • EGZAMA(Kontak, fotokontak, Allerjik)
 • SEDEF,
 • MANTAR (Cilt Mantarı ve Tırnak Mantarı),
 • UÇUKLAR (Ağız çevresi ve Genital bölgede oluşan),
 • LİKEN PLANUS,
 • HAİLEY-HAİLEY HASTALIĞI,
 • SAÇ DÖKÜLMESİ,
 • CİLT KIRIŞIKLARI
 • TER KOKUSU……

Yorum yapın

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?